דבר המבקר

17 בדצמבר, יום רביעי,  9:00 בבוקר
"נטלי בוקר טוב, זה דורון מדבר. יש בפי בשורות טובות: שלחתי ל"מוסף ספרים" של עיתון הארץ את הספר שלך "אדמה שחורה" ודיברתי עם אחת העורכות. דווקא נחמדה מאד. היא אמרה שישמחו אם אכתוב עליו ביקורת. זה ייקח כמה זמן שייקח אך אל דאגה. הנושא בטיפול, את יכולה להיות רגועה."
 
 
31 בדצמבר, יום רביעי, 8:45 בבוקר
"בוקר טוב נטלי,  זה דורון. סיימתי זה עתה לכתוב את הביקורת, עבדתי על זה כל השבוע ברציפות יומם וליל. יצא מעניין, כך אני מקווה לפחות. 1,500 מילה. קצת ארוך אמנם, אבל כל משפט הוא בעל משמעות. כל משפט נכתב במחשבה תחילה. יעברו מן הסתם כמה שבועות עד שהביקורת תפורסם, זה לא יהיה מיד כי  אני יודע מה זה עיתונים, יש להם זמן ואנחנו איך לומר, לא בדיוק בראש סדר העדיפויות שלהם. אבל עשיתי את שלי  ועכשיו נותר רק לחכות בסבלנות".
 
 
4 בינואר, יום ראשון, 9:00 בבוקר
"בוקר טוב. מדבר דורון. תשמעי, העורכת עושה לי צרות צרורות. מסתבר שיש כמה פורמטים למאמרי ביקורת במוסף הזה: קטן , בינוני וגדול. היא אמרה ש1,500 מילים זה הרבה וביקשה להוריד ל- 1,100. בסוף אחרי שחתכתי בבשר החי ונאבקתי בכל כוחותיי הגענו לעמק השווה: 1,300 ולא מילה פחות. כך שאנחנו נכנסים לבינוניים, שזה לא רע בסך הכול. אני מניח שהכתבה תצא  בעוד שבוע או בעוד שבועיים. אל תספרי על כך לאף אחד מלבד למו"ל שלך, כדי לא ליצור ציפיות. לדעתי את צריכה לשכוח מהספר הזה ולחשוב כבר על הספר הבא".
 
 
21 בינואר, יום רביעי, 9:00 בבוקר
"בוקר טוב נטלי. כן, גם אני פתחתי את המוסף הבוקר וראיתי שהכתבה עדיין לא  פורסמה, רק שאני מנוי לעיתון ולא כמוך מפשפש בעיתונם של השכנים. אל תתעצבי, הרי אמרתי לך שזה לוקח זמן. אני מקווה מאד שלא דיברת על זה עם אף אחד. חבל לגרום לאכזבה מיותרת לכל כך הרבה אנשים. מכל מקום, אני רוצה לדעת איך את מתקדמת עם הספר החדש. על מה הנושא? החיים במשפחה יהודית-תוניסאית במאה ה- 19 לפני הקולוניאליזם הצרפתי וקצת אחרי? יפה מאד. במקומך הייתי שוקד על איסוף חומר מכל הדודים והדודות, מההורים ומי כל מי שיכול לעזור." 
 
  
 
28 בינואר, יום רביעי, 10:00 בבוקר
"בוקר טוב. קודם כל אני מבקש ממך לא להתייאש. אני הרי אמרתי לך שזה לוקח זמן. יש הרבה מאד יחצנים שמקדמים ספרים של הוצאות גדולות ולא בחינם, כפי שאת יודעת או שלא. אבל אני לא מתכוון להרפות מהם. התקשרתי לעורכת ושאלתי אותה מתי לדעתה תפורסם הביקורת והיא הבטיחה לבדוק את העניין לעומק ואחר כך חזרה אלי עם תשובה ברורה: 11 לפברואר, לא לפני. נו, גם זה טוב. את יכולה לבשר למו"ל שלך, אבל לא לאף אחד אחר. גם לא לרב שאת לומדת אצלו, מה שמו, זה שהולך עם ג'לאביות. אני לא מבין מה הסיפור שלו בכלל."   
 
11 בפברואר, יום רביעי, 8.30 בבוקר
"נטלי בוקר טוב. כן, לצערי גם הבוקר אני לא איש בשורות אני לא יודע אם הספקת לראות. בשבוע שעבר מה לעשות, היו ספרים שקשורים  לבחירות בארה"ב והשבוע יש לנו ביוגרפיות על גולדה מאיר וקאמי קלודל. נשים ראויות ביותר, אני לא אומר. אבל שתיהן כבר לא בחיים ולכן מה יועיל להן הסיפור ומה תועיל הביקורת?  אל דאגה, בסופו של דבר גם על ספרך יכתבו בעיתונות הארצית. אני ערב על כך באופן אישי. רק יש לקוות שכשזה סוף- סוף יקרה, נהיה במצב צבירה טוב מזה של קאמי קלודל או של גולדה מאיר".
 
 
25 בפברואר, יום רביעי,  9:00 בבוקר
"בוקר טוב, נטלי. התקשרתי כדי לבדוק שאת לא עומדת עכשיו על גג בניין גבוה בתל אביב ו"מוסף הספרים" של הארץ בידייך. מה את חושבת שעשיתי דבר ראשון הבוקר, עוד לפני הקפה? כמובן, התקשרתי לעורכת. אמרתי לה  שאני לא מבין את זה. הרי הם ביקשו אותי לכתוב, לא אני כפיתי את עצמי עליהם. שלחתי להם ספר, הגענו לעמק השווה בהיקף המילים, נקבע תאריך.  והנה אנחנו נדחים משבוע לשבוע שוב ושוב. אני לא מבין. ברור שמלבד כמה יחידי סגולה שהולכים עם הרב בעל הג'לאביה אף אחד לא שמע על "הוצאת דופן" או על המחברת, אבל אני סבור שגם להם צריך לתת במה. גם להם מגיע שיכתבו עליהם. מה אני אגיד לך, היא בסך הכול בחורה נחמדה מאד, העורכת. הקשיבה בסבלנות רבה ואמרה שהכתבה כבר היתה בקנה, על מכבשי הדפוס ממש כמו שאומרים, אבל הורדה בשל אילוצים שאינם תלויים בה. נתן זך הוציא קובץ של כל השירים. אני יודע שאף אחד לא  נעשה צעיר בכל יום שעובר ויש אנשים איך לומר, ששעתם אפילו דוחקת יותר, אבל זו לא סיבה. טוב, נמתין בסבלנות, אין ברירה. נראה מה יהיה בשבוע הבא. מכל מקום לך זה בודאי לא משנה, כי מן הסתם את נמצאת עכשיו באמצע הכתיבה של הספר השני".
 

11 במרץ, יום רביעי, 7:30 בבוקר
"בוקר טוב נטלי, זה דורון מדבר. אני אוחז בידי את 'מוסף הספרים' של הארץ ומתקשה להאמין מה קרה: סוף-סוף פרסמו ביקורת על ספרך – אדמה שחורה."
 
 

   
                             ***

הטור הזה מוקדש בהרבה אהבה לכל אלה שסייעו  לי להפוך את הבלתי אפשרי – למציאות נוכחת.

 

ובלי שום  קשר (ואולי עם?) – השיר של ברי סחרוף שמתאים לי ליום הזה ממש 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסף בן מרדכי  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 8:43 am

  מזל טוב !! – יופי של ביקורת – ממש מרגש !!

 • שועי  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 9:35 am

  עובר לקרוא
  שאלת תם: קשר בין דורון ובין פסח בר-אדון?
  במיוחד צחקתי מן התיאור של מה שקורה במערכות כל אימת שנתן זך נותן שיר
  מה שמורה על שמרנוּת התבועה מאוד במוספי ספרים וספרוּת
  כבודו של זך במקומו מונח, ובכל זאת העולם הספרוּתי ככל חברה היררכית- מעמדית עוסק בטיפוח חצרות אדמורי"ם
  מבחינה זאת מועמת חשיבותם של דברים הנאמרים
  ומועצמת מיהותו של אמרם, מתוך תפישה היררכית של משקלו הסגולי של היוצר הותיק בזירה המקומית

 • אורי  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 11:43 am

  בהצלחה עם הספר

 • אהרון תמוז  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 12:57 pm

  וההודעה הקודמת
  על כך היה ראוי לדבר אחרת

 • אשר  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 2:08 pm

  אבל יצא בסוף 690 מילה. חתכו עוד?

 • נטלי מסיקה  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 2:37 pm

  קשרת נכון – דורון הוא בנו של פסח בר-אדון ומכאן הידע שלו בארכיאולוגיה והיסטוריה למרות שהוא בעצמו אמן. פסח ידוע בשל השנים שעשה אצל הבדואים עד שהפך לבדואי בעצמו כמעט (לא פשוט למי שנולד בפולניה למשפחה חרדית.

  לגבי מה שקורה במוספי תרבות – העיניין מסתבר לא פשוט בכלל למי שהוא לא מוכר, אבל העיקר שזה הצליח. לפעמים קורים ניסים …

 • נטלי מסיקה  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 2:39 pm

  כן חתכו עוד כנראה. בימים הקרובים דורון ישלח לי את הטקסט המלא ואחבר אותו בקישור לתר שלי

 • אדמית  ביום מרץ 11, 2009 בשעה 7:14 pm

  איזו ביקורת מהודקת ומופלאה. עושה חשק לרוץ ולקנות את הספר. עלי והצליחי!

 • עמוס  ביום מרץ 12, 2009 בשעה 6:51 am

  לפני שנתיים הזמין מוסף "ספרים" ביקורת אצלי. מאז ועד היום הביקורת לא פורסמה. שכר לא שולם. "הארץ", עיתון לא תרבותי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: