כתבו אלי

אחד הדברים היותר מעניינים שקרו לי מאז שהתחלתי לכתוב ברשימות (מלבד הידיעה שיש  עוד אנשים מלבדי ומקומץ תימהונים שמתעניינים בארכיאולוגיה בארץ), היא האפשרות "כתבו אלי" שנמצאת מתחת לתמונה  ו"לפרטים נוספים" מימין.

כשהצטרפתי לאתר רשימות לא עלה בדעתי שיום אחד אקבל כל כך הרבה מיילים מאנשים שבוחרים להגיב או לשאול אותי באופן אישי כל מיני דברים שקשורים לכל דבר ועניין: חלקם מאתגרים, חלקם משעשעים, חלקם  הזויים. בקיצר: עמישראל במיטבו. יש וה"כתבו אלי " נשלח כתגובה לנושא שעלה בפוסט האחרון, ויש שהוא נשלח הרבה אחרי שנשכח בארכיון. כשאני פותחת מייל שמעוטר בסוגריים המרובעים של "רשימות" וקוראת "בבלוג שלך כתבת ככה וככה", הדחף הראשון שלי הוא תמיד זהה, להניח כף יד על מפתח הלב ולטעון בתוקף כלא מאמינה: "אני?! אני כתבתי את זה? מאיפה הוצאת את זה?" וזהו, שהם תמיד מוציאים לי את זה. בעיה.

לאחרונה הולכים ומתרבים הצרות על השרת של רשימות. אני רוצה להקדיש את הפוסט הזה לשלושת המוסקטרים: אורי, ירדן ואילן, שבזכות מסירותם הרבה זכיתי להרבה רגעי חסד, צחוק ודמע בשנה האחרונה. 

כתבו אלי: האקטביסט החברתי
"להיות מסיקה הוא מהמעולים בפוסטים שאי פעם נכתבו בהקשר המזרחי (על זה אני יכול להעיד מיד ראשונה). לא שנראה לי שהוא היה מוצא מקום בקדמה, אולי כן בהעוקץ. יש לי תחושה שהוא גם דופק על המסמר בראש גם בקטע האקדמי. אבל כאן לא מידע אישי. זאת אשתי האשכנזייה שמחפשת פוסט  בנושא )-:"…
 
(תגובת המערכת: ועל זה נאמר ובא לציון גואל. אם אשתך האשכנזייה שולחת את בעלה הפרענק לחפש לה פוסטים בנושא המזרחי, סימן שמצבנו לא כל כך גרוע כמו שנדמה לי).
 
כתבו אלי: אני רק שאלה קטנה (1)
"נטלי היי. בנוגע לסרט הנסים של ישו לדעתי אין לך הבנה של העולם של יהודי בית שני. בעיני יהודי בית שני משה רבנו היה משיח. משיח הוא מנהיג וגואל. משה רבנו גם חולל נסים כעדות לכך שאלוהים אתו. לכן ההשוואה בין ישו למשה רבנו היא מתבקשת, אבל שגויה לגמרי"
 
(תגובת המערכת: אני לא יודעת אם יש לי הבנה כלשהי על העולם היהודי בימי בית שני, על היהדות בימינו אנו, או על העולם הזה בכלל. כל מה שאני עושה הוא לנסות לפרש ולהבין את מה שמונח לפני בכלים הדלים שעומדים לרשותי. לגבי ההקבלה בין משה לישוע – מדובר בשני מנהיגים שביקשו לחולל מפנה מי בכוח חוקים ומצוות ומי בכוח אהבת החסד ואהבת הבריות. האם המהפכה שלהם הצליחה? תלוי את מי שואלים. אני סבורה שברגע שהחוק גובר על אהבת החסד הוא מאבד מערכו. כך הדבר כאשר אנשים משתמשים במושג "חסד" ככסות לעולל זוועות לזולתם. זו דעתי לפחות. )
 

כתבו אלי: כבוד הרב מישיבה חשובה
"הנני ממשפחת הרב (השם שמור במערכת) שכתבת שאינך יודעת עליו דבר מספר הקינות שקיבלת מסבך. התקשרי בבקשה אלי. תודה."
 
(תגובת המערכת: למרות החשש שהתעורר בעקבות שיטוט מקדים בגוגל, השיחה עם הרב היתה מלבבת ביותר, חייכנית ומחכימה. גם קיבלתי ברכה און-ליין באותה הזדמנות. היה שווה ).  

כתבו אלי: אני רק שאלה (2)
 "שלום רב. אני סטודנטית לתואר ראשון (השם שמור במערכת), באוניברסיטת (השם שמור במערכת) ורציתי  לקבל ממך הפניה לביבליוגרפיה בתחום ניתוח מרחבי. וגם לדעת מה זה ניתוח מרחבי כי לא הצלחתי להבין את זה מהשיעור האחרון שהיה לנו עם פרופ' (השם שמור במערכת). באופן כללי כמובן. בתודה מראש."

(תגובת המערכת: מוסדות האקדמיה בישראל לא פינקו אותי עד כדי כך שאתחיל לעבוד בשבילם בהתנדבות. חוץ מזה, בדיוק בשביל זה הסכמתי לתת גישה חופשית לעבודת הד"ר שלי באינטרנט. את צריכה רק להתאמץ קצת, לא יותר).
 

כתבו אלי: אני רק שאלה קטנה (3)
"היי נטלי. אין ספק שההשכלה והידע שלך גדולים משלי. בכל הנוגע לעובדות אני יותר מאשמח אם תתקני אותי. ולהן השאלות : 1. האם הורדוס היה אדומי במקור שמשפחתו התגיירה כאקט של אופורטוניזם פוליטי? 2. האם הורדוס היה שנוא על רוב העם שלא ראה בו כלל יהודי ? 3. האם לא היה שלטונו של הורדוס והזמן שאחריו ( עד לחורבן ) תקופה רבת משיחים ומרידות ? 3. האם רבים בעם ציפו להתגלות ולישועה ? 4. האם רוב העם והארץ הצטרפו למרד. ומכאן שמו – המרד הגדול ?. אם העובדות שהסתמכתי עליהם בניתוח שלי שגויות אני אשמח ללמוד את זה. אם העובדות נכונות אז הפרשנות שלי היא אולי לא נכונה אבל היא לפחות מסתמכת על בסיס מוצק. בכל אופן אני אשמח ליצור אתך קשר. ללמוד ממך. וגם לעשות פרויקטים משותפים. אם תרצי לעבוד אתי. ותודה על ההתייחסות."  
 
(תגובת המערכת: 1. בימי אלכסנדר ינאי, אדומים רבים אולצו להתגייר ע"י שליטי הממלכה החשמונאית. כך שהמעשה לא היה זר להם. 2. הורדוס סבל ממחלת נפש – כנראה סכיזופרניה ו/ או מניה דפרסיה ואפילו היסטוריון ופסיכיאטר (כשר וויצטום) כתבו עליו ספר. הוא נישא למרים החשמונאית, המשפחה המיוחסת ביותר באותה עת ואח"כ רצח אותה ואת שני בניהם. המעשים האלה בטח לא הביאו לו אהדה, אך יחד עם זאת צריך לזכור שבהתחלה הוא בכל זאת קיבל לא מעט גב מההנהגה בעם בכל מה שנוגע למפעלים שיזם ובצע. 3. שאלה לא ברורה : תלוי את מי שואלים. מי שחי טוב חי טוב, ומי שחי רע קיווה לישועה. 4.  רוב העם בהחלט לא הצטרף למרד ולמעשה העם היה מאד מפולג בנושא זה. לדעתי השם הזה מבדיל אותו מהרבה מרידות שהיו לפניו ואחריו בגלל ההשלכות החמורות שהיו לו – שריפת בית המקדש בירושלים. היהודים כמו הרבה פעמים אחרות בהיסטוריה טעו לפרש את המצב הפוליטי הבינלאומי. לעניות דעתי המלחמה הזו היתה מיותרת לגמרי, בכייה לדורות ושטות גמורה).
 

 כתבו אלי: פרגון ובקשה קטנה
"שלום נטלי. אתמול סיימתי לקרא את ספרך "אדמה שחורה" ונהניתי מאד. אני סטודנט לקולנוע שנה שלישית ולפי דעתי צריך לעבד את הספר שלך לסרט.  אשמח לקחת חלק  בהפקה העתידית. כל תפקיד שיוצע יתאים לי. אפילו נער מים."
 
(תגובת המערכת: אני אפעיל את כל השפעתי כדי שהתפקיד הזה ישמר רק לך).
 

כתבו אלי: המשורר 
"נטלי – קראתי את כל הטקסטים באתר שלך. ואז הגעתי לתמונות. לתמונה הזו בשמלה הלבנה, עם הידיים על האגן. את נראית שם כמו (צונזר מסיבות מובנות)… השיער הזה, החצי אסוף, והפנים והידיים המדהימות והבטן הרכה…" (צונזר כנ"ל)….. "ואז כבר היה קשה לקרוא, וראיתי את הראיון אצל דב אלבוים והיית נהדרת. וחזרתי לתמונה בלבן, ואני מצטער אם אני בוטה…." (שוב צונזר כנ"ל).
 
(תגובת המערכת: אתה אכן בוטה. אבל פיוטי).
 
 
כתבו אלי: הרעיון לפוסט הבא
"שלום נטלי. חביבה מסיקה מוזכרת מספר פעמים בתגובות הקוראים שלך. הפסנתר שלה התגלגל מטוניס אלי הביתה (אמא שלי ילידת טוניס חביבה היתה שכנה שלה ומגיל 5 הפסנתר היה שלה). האם את יודעת מי יכול להתעניין בסיפור? אשמח לשוחח אתך בעניין."

 

 

 

                  

(למות בשביל רעיונות של ג'ורג' ברסנס:  mourir pour des idées

ובתרגום חופשי: למות בשביל רעיונות, זה בסדר, אבל עדיף למות לאט, כי הרעיונות עלולים התחלף בקצב מהיר מהמוות)

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  On נובמבר 18, 2009 at 8:48 am

  גם אני מקבל הרבה אימיילים הזויים, ויש המון שמבקשים שאפנה אותם לביבליוגרפיה על נושאים שקל למצוא אותם בכל חיפוש במאגר מידע אקדמי. יש גם את אלו שמבקשים תשובה לשאלות כל כך רחבות וחושבים שיש לי זמן לכתוב עוד דוקטורט בשבילם.

 • אסתי  On נובמבר 18, 2009 at 9:35 am

  כמה חביב ומרגש לפעמים, וכמה מעצבן בפעמים אחרות (כשפונים אלי בנימת פקודה להשיג להם אי אלו שהם פרטים על נושא ספרותי או תרבותי כזה או אחר, ואז אחרי שאני טורחת ושולחת – דממה עמוקה מיני ים. לא תודה ולא ציפורים. לפעמים לעומת זאת מגיע מייל מלא טענות שלא זה מה שביקשו)

  האדם הוא יצור מרתק, אין ספק, והאופי האנושי… אללא יוסתור.

 • מרית  On נובמבר 18, 2009 at 9:45 am

  בכוונה או לא – דרך המיילים וההערות מסתמן פורטרט מצחיק והזוי של הבלוג.

 • נטלי מסיקה  On נובמבר 18, 2009 at 10:09 am

  גיל – זה באמת קצת מרגיז לפעמים, במיוחד כשאני חושבת על המאמצים האדירים שהיו לי כשהייתי סטודנטית ללקט את המידע מאינספור מאמרים בספרים נחבאים בפינות הספריה. והנה עכשיו הופ- לוחצים על גוגול ותוך שניה יש תשובה או מישהו שיכול לתת אחת.

  אסתי – כן, גם לי זה קרה כמה פעמים שלא הגיבו לתשובה שניתנה במחשבה מרובה. ואולי זה בגלל שלא עשינו עבודה טובה מספיק בשביל השואל? בפעם הבאה צריך להשתדל יותר.

  מרית- באמת הזוי כשאני חושבת על זה. אני בטוחה שגם את מקבלת לא מעט תגובות הזויות ממין זה.

 • שועי  On נובמבר 18, 2009 at 11:05 am

  מופלא בעיניי, בלי שמץ של ציניות.
  הפייטן פתיין הנו.
  ואילו הפסנתר של חביבה מסיקה, אני זוכר כי נסיתי להפנות שני גורמים שונים אל אותו האיש
  איני יודע מה עלה בגורל המגעים.
  זה דווקא מעניין אותי מאוד.
  מחכה לרשימה שהובטחה.

 • נטלי מסיקה  On נובמבר 18, 2009 at 12:58 pm

  כן גם אני אהבתי את החזון של נער המים, שהוא בטוח יותר גדול משלי.

  לגבי הסיפור של חביבה מסיקה – מדובר בתופעה גדולה מהחיים ששוברת כל מוסכמה כמעט על על חיי היהודים והיהודיות בעיקר בארצות צפון אפריקה בתחילת המאה ה-20. חביבה אחרת (פדיה), סיפרה לי שהיא ביקרה במוזיאון בתוניס שהוקדש לה.
  אני מקווה לגבש את החומר שאספתי עליה בימים הקרובים.

 • שועי  On נובמבר 18, 2009 at 1:34 pm

  ומאוד לא פשוט לחכות

 • צבי  On נובמבר 18, 2009 at 2:03 pm

  על הפוסט
  המעניין
  ומעורר החיוך.

 • נטלי מסיקה  On נובמבר 18, 2009 at 2:49 pm

  אכן חביבה מאד לאה גולדברג.
  ולצבי – תודה, בכיף…

 • טלי  On נובמבר 18, 2009 at 3:22 pm

  וגם הזדהות.

  אכן, כפתור הכתבו אלי הזה מניב שלל תגובות הזויות, מוזרות, חצופות וגם מרגשות, מפתיעות ומחממות לב.

 • נטלי מסיקה  On נובמבר 18, 2009 at 7:33 pm

  הוא שאמרת עמישראל במיטבו…
  אין דברים כאלה בשום מקום אחר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: