צעקה תוניסאית

הערב החלטתי לשוטט קצת ברשת כדי לדוג איזו תובנה חדשה על המתחולל בימים אלה בארץ מולדתם של הורי והורי-הורי לפניהם ואלה שקדמו להם. אף שמעולם לא הייתי בה, אין לי ספק שיום אחד עוד אזכה לבקר בתוניס אל-חדארה ("תוניס הירוקה"), כפי שהיא מכונה בפי הערבים. כלומר, אם לא יקרה משהו קיצוני, כמו מהפכה אסלאמית או משהו כזה.

זה התחיל כשמוחמד בועזיזי מהנדס מובטל שעסק לפרנסתו במכירת ירקות בעגלה מקרטעת, סרב לשלם דמי כופר ("פרוטקשן" בלעז) לשוטר מקומי שנטפל אליו. כתוצאה מכך הנ"ל החליט להחרים את עגלתו ואף להראות לו את נחת זרועו. לבועזיזי היה רישיון רוכלות כדת וכדין ולכן ביקש להתלונן נגד השוטר המושחת בפני מושל העיר. אבל למושל כמובן, היו דברים יותר חשובים לעשות מאשר לטפל בזוטות כגון זה. ר' נחמן אמר שאין ייאוש בעולם, אבל דומה שבעולמו של בועזיזי ושל 8 הנפשות שנסמכו עליו למחייתן, דווקא תקווה לא היתה בנמצא כלל. אז הוא החליט להצית את עצמו, וכך התחיל כל הבלגן.

כדי לנסות להמשיך להבין עוד קצת מה קורה, עשיתי עוד כמה שיטוטים הפעם ביוטיוב. מהפכות מצטלמות היטב בטלפונים ניידים, כי זה יוצר תחושה אוטנטית בלב הצופים. אפשר לראות למשל, קהל עצום ורב קורא קריאות קצובות נגד המשטר, אפשר לקרא סיסמאות מאולתרות על גזרי נייר באנגלית, ערבית וצרפתית. מדי פעם מצלמים מישהו נואם בזמן שאחרים מקשיבים באהדה ומוחאים כף. האנשים נראים עירוניים, מרביתם צעירים, חלק ניכר מהם נשים. רק מעטות עוטות מטפחות על ראשן. דומה שמדובר במהפכה של בורגנים.

באחד הקטעים שהועלו ליוטיוב רואים אישה כפרייה לא צעירה עם כיסוי ראש ארוך ולבן וסוודר גס. היא מדברת בתנועות ידיים גדולות במין ניגון שהוא ספק קינה ספק שירה. הקהל סביבה מקשיב לה בתשומת לב רבה. חלקו עוטה גלימות שחורות של עורכי דין עם סרט אדום בדש אולי לזכר בועזיזה. אני לא מבינה על מה האישה מקוננת אבל בדבריה אני מזהה כמה מילים: "וואלד", "פוּלוּס" , "פוֹלצייה" "עטיני" – מילים שמהן נרקמות סיפורי הייסורים של כל העניים כולם.

בטלוויזיה הצרפתית הראו קטע מהביקור הממלכתי שערך הנשיא בן עלי בבית החולים באחד מהימים שבהם בועזיזי פרפר בין חיים למוות, לפני שנפטר מפצעיו. צוות גדול של רופאים ואחיות קבלו את פניו וספרו לנשיא ולפמלייתו על מצבו של החולה, שנראה כמו גרסה מקומית של הגיבור מ"הפצוע האנגלי" – מומיה לבנה עטופה תכריכים, שוכבת ללא תנועה במיטה. חדי העין יכולים לראות שמתחת לעור השרוף, מסתתר רק בן אדם.
הנשיא ודאי פקד עליהם לעשות הכל כדי להציל את האיש. הרחובות התחילו לגעוש ולקצוף, ההמונים מבקשים לפרוק את זעמם על עוולות חייהם – השחיתות הפוליטית, יוקר המחייה, האבטלה, העוני –  זה מה שחסר לו עכשיו. הנשיא מן הסתם זימן גם את מושל העיר לנזיפה חמורה והורה לו להשיב את העגלה על תכולתה לבעליה. מושל העיר הבטיח לטפל בזה במיידי כמובן. זו לא אשמתו, זה השוטר אשם. ובכלל מה הבועזיזי הזה עשה כזה עניין: כוּלה עגבניות, כוּלה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מוטי סגרון  ביום ינואר 17, 2011 בשעה 3:10 am

  היא (האשה בצעיף הלבן) מתארת את השחיתות בכול מקום אליו היא פונה, היא טוענת (בעוקצנות) שפנתה למשרד הבריאות בכדי לקבל אישור (מחלה או אי כשירות תעסוקתית)
  והפקידה הציעה לה ללכת למכור חומוס (גרגירים) והיא עונה בגילי אמכור חומוס?
  הפקידה:גם הצעירים מוכרים חומוס.
  מגיעה אשה במטפחת ורודה, "הוא הרביץ לי הפקיד"
  האשה עם הצעיף הלבן:הם לוקחים אנשים מבתי קפה ובכלל לוקחים אנשים
  "אנחנו עבדנו שנים בכול עבודה, והם הכוונה למשפחת אשת הנשיא הטוניסי לקחו את הכול
  האשה בצעיף הלבן, מתארת ומספרת על מקרה של שוחד ושחיתות בסלנג עוקצני כלפי השלטון והמקורבים
  זה מה שהצלחתי להבין מהאשה עם הצעיף הלבן
  דומה להיפ הופ בערבית

 • מוטי סגרון  ביום ינואר 17, 2011 בשעה 3:14 am

  או לנואמים בפרק בלונדון,די דומה

 • אזרח.  ביום ינואר 17, 2011 בשעה 5:48 am

  מהפיכה עממית אמיתית.מקווה שהמעצמות, אשר רוממות הדמוקרטיה בגרונם,אבל שיתפו פעולה עם משטרו המושחת של הרודן הטוניסאי ,וועדיין משתפים פעולה עם שאר הרודנים במזרח התיכון,לא יכשילו את המהפיכה העממית.
  מכיוון שכמו שראש המכשלה הישראלי ביבי שקרניהו אמר:" האיזור בלתי יציב".זה שקרניהו שדרש ממדינות ערב להפוך ליותר דמוקרטיות. כמובן מהפה והחוץ.מכיוון ש… לראייתו ולראיית המעצמות ,המהפיכה מגלמת חוסר יציבות.ומה טוב ליציבות של זרימת הנפט למערב,יותר משלטון דיקטטורי?

  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=773149

  מה שעצוב הוא שארצות הברית וצרפת היו מאוהבות בבן עלי. הן התרשמו מרדיפתו נגד האסלאמיסטים, והאג'נדה הכלכלית שלו סופסרה כמודל גאוני שיש לשכפלו בכל צפון אפריקה. מסיבות אלה, וושינגטון נמנעה מלגנות את הרקורד הארוך של בן עלי בכל הקשור לפגיעה בזכויות אדם. גם כשצעירים נהרגו בהפגנות האחרונות, וושינגטון ופריז בחרו לעמוד לצד בן בריתן.

  מקווה בקרוב,במהירה בימינו אמן,להעביר ממשלת זדון ישראלית מהארץ.

 • nataliemessika  ביום ינואר 17, 2011 בשעה 7:23 am

  תודה למוטי על התרגום. גם אני חשבתי על הנואמים בפארק בלונדון. וכמה מרענן היה לראות ולשמוע דווקא את האישה הפשוטה והענייה הזו, מסוג הדמויות שלרוב לא זכו לעמוד על בימות נואמים.

  אזרח. גם אני לא אהבתי בלשון המעטה את ההבחנה הזו של נתניהו. כמה ממשלות התחלפו אצלנו במשך 24 שנות הרודנות בתוניסיה? נו טוב, עכשיו יש לנו עוד סיבה להרגיש עד כמה אנחנו עליונים, צודקים ומוסריים מאחרים.

 • שועי  ביום ינואר 17, 2011 בשעה 3:19 pm

  נטלי יקרה,
  ובכל זאת, גם לנוכח התאבדותו הטרגית של בועזיזי, וההמון הטוניסאי המתעורר עולה השאלה הלא-פשוטה: מה יהיה על עתידה של טוניסיה?המדובר היה בכל זאת במשטר נשיאותי דמוקרטי-חילוני (הנשיא בן עלי נהג לשתות ולעשן בפני מצלמות הטלויזיה בחודש הרמצ'אן) ובמדינה פתוחה למערב ולתרבות המערב; עלייתו האפשרית של משטר אסלאמי עלול לסמן הגמוניה של אסלאם פונדמנטליסטי בצפון אפריקה ולסכן את המשטרים העמיתים במרוקו ובמצריים.
  יותר מכך, לא ברור באיזו מידה תסמן ההפיכה הזאת השררת תנאים של צדק סוציאלי וזכויות אדם משופרות בטוניסיה.

 • נטלי מסיקה  ביום ינואר 18, 2011 בשעה 6:30 am

  שועי יקר,
  אכן קשה לצפות עדיין אם המהלך הזה יוביל לתוצאות שכולנו מייחלים להן. ובכל זאת אני רוצה להאמין שיש אלטרנטיבה לתי העוולות – זו של הדיקטטורה הפוליטית וזו של הדתית-אסלאמית. לעם הזה מגיע יותר. בעצם לא רק להם.

 • irismaimon  ביום ינואר 20, 2011 בשעה 9:38 pm

  נטלי איזה סרטון מרגש בחרת ! מייצג את הלך הרוח, ואחריו יש עוד….משהו ברוח המעודדת והמפרגנת של הקהל המאוחד בפרץ רגשות נותן תקווה . תודה, אהבתי מאוד את הפוסט ! איריס

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: