הרהורים בעקבות הסרט חיי פיי

 • קודם כל הגרפיקה – מרהיבה. צבעוניות מוחלטת אבל לא כזו שמכה בפנים. הפרטים מדויקים ומהוקצעים במידה הנכונה לאמור: זה משהו שעומד בין הטבע ליצירה אנושית, בין מציאות לבדיה, בין פנטזיה למציאות וזה דווקא לטובה,  כי זה יוצר איזה חיץ בין הצופה לבין מה שניבט מהמסך.
 • נושא התלת ממד – לרוב קצת קשה לי עם הטכנולוגיה הזו שאחרי זמן קצר  נוטה לעייף לי את החושים, בדומה למחלת ים. אבל כאן אנשי הטכנולוגיה של פוקס המאה ה-20, עשו עבודה מצוינת: שעתיים עברו עלי מבלי להרגיש כמעט. לא בכל המקומות בסרט הטכנולוגיה הזו תרמה לעלילה אבל במקומות שהיא כן – בעיקר בסצנות החזקות של הטבע, האפקט הוא – וואו !

העלילה:

גיבור הספר, פַּיי פאטל (בשמו המלא פיסין), הוא ילד טמילי שנולד בהודו בשנות השישים להורים שיש בבעלותם גן חיות.  הגיבור הוא ילד פעלתן וסקרן, תלמיד מוכשר ושחיין מצטיין דבר שמבלי דעת, עוד ייסע לו בעתיד.  כשבגר והיה לנער, הוא מתאהב ברקדנית יפת מראה. קצת אחר כך, הוריו מבשרים לו שהם מתכוונים להגר לקנדה עם כל החיות שברשותם (נפתח בחיים חדשים כמו שעשה קולומבוס, מכריז האב ופיסין ענה לו בתגובה: אבל קולומבוס רצה למצוא את הודו דווקא!)

בעת ההפלגה, מתחוללת סערה בים ופיסין מוצא את עצמו נסחף לבדו על סירת הצלה עם צבוע, טיגריס בנגלי, אורנג אוטון וזברה פצועה, משרידי גן החיות של המשפחה.  לאחר 227 ימים של הישרדות, מאבק בים, בטיגריס מורעב וברעב ובצמא שלו עצמו, הוא מגיע לחוף מקסיקו וניצל.

כמה הערות על הסיפור (הזהרה: יש ספויילרים):

קוראים לי פיסין – הגיבור של הסיפור נקרא על שם בריכת מוליטור פאטל שבפריז (בצרפתית piscine), שאותה פקד מאמן השחייה שלו שגם נושא בתואר דוד לשם כבוד. אבל למרבה הצער, באנגלית, השפה הנפוצה ביותר בהודו, שמו מזכיר נוזלי גוף סרוחים (Pissing), מה שהופך את הילד למושא ללעג וקנטורים מחבריו לכיתה. אבל פיסין מבין שמילה היא בסך הכול צליל הבנוי מרצף הברות מקריות ובני אדם הם אלה שמעניקים לה את פרשנותה. משום כך הוא מחליט לבחור בפרשנות שמית נוספת – באות  פי בשפה היוונית, המייצגת לפי המתמטיקה של אוקלידס את היחס הקבוע בין היקף המעגל לקוטרו. המורים המומים מידענותו, חבריו לכיתה משתתקים סוף-סוף, ורק ילד אחד מקרב את פיו לאזנו ולוחש: ניסיון יפה  Pissing ! אבל הבחירה הזו שפיסין עושה אינה רק טקטית- השרדותית,  היא גם בחירה מהותית. הוא עובר משפה של בני אדם לשפה גבוהה יותר, שפת המתמטיקה חוצת הגבולות והלאומים. וגם הספרה עצמה, אותו ייצוג של פי, אינה אלא מספר טרנסנדנטלי אינסופי. כשמו כן הוא.

החיפוש אחר האלוהיםאביו של פיסין הוא איש עסקים שמאמין בקדמה וחילון מערבי ואמו מאמינה הינדית שמגלה בפני הגיבור ואחיו את עולמות הנסתר דרך סיפורי המיתולוגיה. בשלב כלשהו הנער נקלע לכנסייה ומתוודע למיתולוגיה נוספת – על ישו הנוצרי. דווקא סיפור זה מעורר בו תהייה ופליאה רבה יותר מהסיפורים הפנטסטיים על  קירשנה ושאר האלים. הוא לא מצליח להבין מדוע אלוהים בוחר להקריב את בנו התמים לטובת כלל בני האדם החוטאים (זה משום שאלוהים אוהב אותנו, מסביר לו הכומר). בשלב כלשהו הוא מתוודע גם לאסלאם ושם הוא מוצא אמת אחת ויפה ואחווה בין אחים. יומו מתחלק אם כן, בין תפילות לאללה, לישו כמו גם הימנעות מאכילת בשר, כמנהג ההינדים. מאוחר יותר כשבגר והגיע לקנדה, הוא מתוודע גם ליהדות דרך הקבלה. כי בכללותו פיסין הוא אדם מאמין ועל כן קצת פחות חשובים לו הפרטים.      

הצבוע –  במסע בבטן האונייה בני משפחתו של פיסין ממתינים בתור כדי לקבל אוכל מטבח צרפתי רגזן המגולם בהופעת אורח קצרה, בידי ז'ראר דה-פרדייה. כשהאב מבקש מנה צמחונית עבור האם, הטבח מודיע לו שהחזיר והפרה היו צמחונים בעצמם. כשהוא שב ומתעקש, הטבח מניח על מרכז הצלחת פרח ברוקולי ומכריז ברוגז – הנה לכם ! האב לא מוותר ומבקש אורז נקי בלי רוטב ונקניקיה, דבר שמעורר את הטבח להערות גזעניות מעליבות (אני מבשל לאנשים ולא לקופים!) אחר כך, בגרסה השנייה של הסיפור, הטבח יהיה מיוצג בידי הצבוע – לאמור, זו החיה המסוכנת מכל. בשם הקדמה והשוויון, היא נוטה להתעלם מצרכיהם של השונים ממנה ובכל רגע נתון תהיה מוכנה להקריב את החלש לטובת איזה קולקטיב מזויף. זה לא רק בשביל עצמה, ברור.

להאכיל את הטיגריס –  כהינדי מאמין פיסין בוחר להיות צמחוני, אבל הוא יודע כמובן שאלוהים ברא את הטיגריס קרניבורי ועל כן אי אפשר לשכנע אותו לוותר על טבעו האמיתי. אפשר לנסות לאלף את חיית הטרף החיצונית והפנימית לאט ובסבלנות תוך זהירות וערנות, כי בכל רגע נתון היא יכולה לזנק על המאמן ולקרוע אותו  לגזרים. פיסין בתבונתו מבין זאת היטב ואומר לה – אני מבטיח לכבד את מקומך. אני מבטיח לא להפריע לך להיות מי שהינך.

אפשרות של אי –  בשלב כלשהו הנער ואתו הטיגריס נקלעים לאי בודד ומופלא שיש בו כל מה שנדרש כדי לשרוד – מים מתוקים לשתות, צמחים ועצים לרוב וגם די ציד לספק את רעבונו של הטיגריס. אבל פיסין מבין שהאי הזה הוא מלכודת מסוכנת – את מה שהגוף צורך ביום, הוא מכלה למוות בלילה וחוזר חלילה. אדם אינו יכול לחיות במצב  של בידוד שכזה לאורח זמן, כי במוקדם או במאוחר האי יבלע אותו ויעכל את בשרו ולא ישאיר ממנו זכר. על כן הוא מחליט לשוב ולצאת אל הים ביחד עם ההמלווה המסוכן שלו, כדי לנסות להינצל בידי בני מינו, אחיו בני האדם.

שאלה של אמונה –  לאחר שניצל, נשלחים אל פיסין נציגים מחברת הביטוח של האוניה היפנית הטבועה שממנה לא שרד איש, כדי לנסות ולהבין את מה שאירע. הנער מגולל בפני החוקרים היפנים שני סיפורים: הראשון שעליו מבוסס רוב הסרט וסיפור שני, פרוזאי ואכזרי הרבה יותר. החוקרים מסרבים לקבל את הגרסה הראשונה משום שבעולמם שלהם אין מקום לפנטזיה. הם רוצים עובדות, הסברים הגיוניים, נתונים. חוקרי הביטוח מייצגים את הצד הרציונאלי של התרבות המערבית המודרנית. לעומתם, אותו סופר קנדי שמקשיב לדבריו של הגיבור ובסופו של דבר מפרסם אותם בספר, הוא כבר דגם מערבי משוכלל הרבה יותר: כזה שמוכן לקבל פרדוקסים, כזה שמוכן להתבונן בכתמים שבציור האימפרסיוניסטי המונח לפניו בהשתוממות ופליאה, מבלי  להשוותם לאיזושהי מציאות חיצונית מוכרת וברורה.

יש סיפור אחד ויש סיפור שני, ואתה, במה אתה בוחר להאמין? וזהו בעצם לב לבו של הסיפור כולו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 10:11 am

  תודה על הפוסט. קראתי את הספר וכעבור כשנתיים צפיתי בסרט ונדהמתי מכישורי ההפקה והבימוי, ממש אחד לאחד. המדיום הקולנועי מצליח להעביר ממש הכל – החל מהתמונות וההרפתקאה וכלה בניואנסים של אמונה, רציונליות, עולם פוסט-מודרני, עולם החי והאדם ועוד. כשקראתי את הספר חשבתי על הקטע שבו החוקרים אינם מוכנים לקבל את הסיפור הפנטסטי – שהוא גם הסרט – ושמחתי שהסרט נשאר נאמן לספר בנקודה זאת. כי מה שאנחנו מספרים לאחרים לוקה בדרך כלל בגלל הנטייה שלנו להתאים עצמנו למסגרת מקובלת ורציונלית. לדוגמה, בימינו יש מושג שנקרא "סיפורי סבתא", כלומר, כל מה שמספרת סבתא (ודור הסבים) מימי צעירותה ונשמע בלתי הגיוני…. מתקבל כפנטזיה על ידי הצעירים שבמשפחה…

  • nataliemessika  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 11:33 am

   יפה תרצה, לא חשבתי על המשמעות שהצעת ל"סיפורי סבתא". מעניין גם הקונוטציה המגדרית שגם היא לא מקרית, לפחות בשפה העברית.

 • שוֹעִי  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 10:30 am

  נטלי יקרה,
  אל "חיי פיי" הגעתי באיחור ובמהדורה חגיגית מאוירת שיצאה לפחות שנה אחר צאתו לאור לראשונה בעברית. אני חושב שמה שאהבתי בו היא את הוירטואוזיות של המספר. כי הסיפור
  הוא כה בלתי אפשרי ובכל זאת מצליח לייצר אפשרות די ארוכה ומפותלת שגם ניתן לקרוא אותה במתח או ציפיה.
  לי זה הזכיר את סיפורם של שהרזאד ושהרייאר ומכמה בחינות (למרות שהנער לא מספר לטיגריס סיפורים, אלא לנציגי חברת הביטוח)… ומבחינה זאת הוא ממש סיפור שגדול מסך
  כל חלקיו, או מן ההגיון התימטי-ריאליסטי שלכאורה היה אמור להיות בו.
  זאת אחת הסיבות שאני חושש מהסרט. זה כל כך סיפור של "מספר סיפורים" עד שאני מעדיף
  לא לקבל את הסיפור דרך המימד החזותי-ויזואלי.

  אגב, זה אחד הספרים שלימד אותי משהו. למדתי שכאשר נכנסים לזירה עם טיגריס בנגלי, ראשית כל צריך לאלפו, כלומר לגרום לו כאב ראש גדול על ידי הקשה בכף על גבי סיר, כדי שיבין שלא כדי להתעסק איתך. בחיי, שזה פקח את עיניי לגבי ההתנהגות הנדרשת מול כמה מאריות האוניברסיטה, כי עד אז הייתי הרבה יותר עדין.

 • nataliemessika  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 11:38 am

  את הספר לצערי לא קראתי עדיין, למרות ששמעתי עליו, כך שבאתי לסרט בלי שום ציפיות. זו היתה חוויה באמת מרוממת נפש.
  ולגבי האריות שמפילים אימה באוניברסיטה – אתה בטח מכיר את הסיפור על העכבר שכותב תיזה. כל מה שאתה צריך לעשות הוא למצוא לך אריה יותר גדול בתור מנחה לדוקטורט (וכזה כבר יש לך..)

 • שוֹעִי  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 10:26 pm

  נטלי יקרה, אני לא כותב אצל אבי את הדוקטורט, אנחנו עובדים יחד במרכז שלו… את הדוקטורט אני כותב דווקא עם חוקרת פילוסופיה ולא עם האגף הקבלי…לא יודע איך זה יצא כך, אבל הדוקטורט שלי אינו בקבלה.
  חוץ מזה לחתולי צ'שייר קשה עם אריות… הם תופסים הרבה מקום ונפח. לעומת זאת מה שנשאר מחתול הצ'שייר הוא החיוך, והוא בקושי תופס מקום (גם לא מנסה להיאחז בשומקום),
  אלא מהויות שונות לגמריי.

 • שוֹעִי  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 10:27 pm

  אלה מהויות שונות לגמריי… (לא כמו שכתבתי)

  • nataliemessika  ביום ינואר 28, 2013 בשעה 4:16 am

   בתור מישהי שחולקת את רוב חייה עם חתולים (צ'יישר או לא ) , אני דווקא חושבת שיש להם יתרונות על פני אריות. קודם כל הם הרבה פחות עצלנים, לא מצפים שהלביאות יעשו בשבילם את כל העבודה. שנית הם גמישים – מוכנים להתאים את עצמם לכל מציאות. שרדניים. אני מאמינה גדולה בכוחות ההשרדות שלהם ובהבנה הטבעית שלהם את נפש האדם.

 • galithatan  ביום ינואר 27, 2013 בשעה 10:52 pm

  מכל הסרט אהבתי הכי הרבה את ההתחלה, כשהוא עוד היה ילד. למרות שזה ממש לא עיקר הסיפור, שם לפחות לא הרגשתי שמפעילים עליי מניפולציות רגשיות.

 • nataliemessika  ביום ינואר 28, 2013 בשעה 4:17 am

  ההתחלה היתה קסומה באמת. לא הפסקתי להתפעל אפילו מהחלק הראשון של הכתוביות על רקע החיות שבגן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: